Sık Sorulan Sorular

ÖNEMLİ NOT 1: Sorulan sorulara ilgililerin fikir edinebilmesi için genel olarak cevap verilmiştir. Soruların cevabı üniversiteden üniversiteye göre değişebilir.

ÖNEMLİ NOT 2: Lisans eğitimi ve dil okulu farklı eğitim sistemi olduğu için genel olarak soruların cevapları iki farklı yönden cevaplandırılmıştır.

ÖNEMLİ NOT 3: Bu liste öğrenciler bize soru sordukça güncellenmektedir.

Öncelikle olarak sizi direkt olarak sayfalara götürecek linkler paylaşacağız:

Kyungbok Üniversitesi Dil Okulu: https://koresel.com/dil-okulu-3/

Kwangwoon Üniversitesi Lisans: https://koresel.com/lisans/

Dil Okulu Ücretleri: https://koresel.com/ucretler-listesi/

Kyungbok Üniversitesi Önlisans: https://koresel.com/on-lisans-ve-lisans-2/

Kore’ye nasıl giderim? Ne için gidebilirim? Burs veriyor musunuz?

Kore’ye lise mezunu olduysanız ve okul eğitim ücretini karşılayacak maddi hazırlığı yaptıysanız gidebilirsiniz. İsterseniz dil okulu, isterseniz de lisans eğitimi için gidebilirsiniz. Koresel Eğitim olarak maalesef ki bizim hiçbir burs verme yetkimiz bulunmamaktadır. Ancak eğer TOPIK seviyeniz varsa lisans eğitimi için üniversiteden burs alabilirsiniz. Dil okulu için burs verme olanağı birçok üniversitede yoktur.

Siz ne yapıyorsunuz? Bize nasıl yardım ediyorsunuz?

Koresel Eğitim olarak biz, Kore’ye kesin olarak gitmeye karar vermiş ve maddi/manevi hazırlığını yapmış kişilere okullara başvuru sürecinde yardımcı oluyoruz. Eğer bizim anlaşma yaptığımız okullardan birine giderseniz BİZE HİÇBİR ÜCRET ÖDEMEDEN okula yazılmanız ve vize almanız için size ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Ama eğer kendi kafanızda başka bir bölüm veya okul varsa o zaman üniversitenin kayıt şartlarına bağlı olarak farklı fiyatlarda danışmanlık ücreti alıyoruz. Bu zamana kadar sayısını tam olarak bilemesek de 200’e yakın öğrencinin Kore’de eğitim almasını sağladık.

Dil okulu sistemini anlatır mısınız?

Dil okulu sistemi öğrencilerin Koreceyi en kısa sürede ve en iyi şekilde öğrenilmesini sağlamak için kurulmuş eğitim sistemidir. Türkiye’deki üniversite eğitimine başlamadan önce 1 yıl İngilizce hazırlık almaya benzeyen bir sistemdir. Koreceyi öğrenmek için öğrencilere okuma, dinleme, yazma ve konuşma üzerinden dersler işlenir.

Genel olarak dersler günde 4 saat, hafta içi 5 gün, 10 haftalık dersler olacak şekilde işlenir. Bu sebeple 1 seviye 200 saat sürer. O yüzden bir seviyeyi 2,5 aylık bir süreç olarak düşünebilirsiniz. Her seviye arası 2-3 haftalık tatil olur. Bu sebeple 3 aylık eğitim için gelen öğrenci sadece 1 seviye eğitim alabilir. Daha fazla eğitim almak isteyen öğrenciler 3 ayın katları üzerinden eğitim süresini belirleyebilirler.

Seviyeler toplamda 6 seviye sürer. Seviyelerin eğitim içeriğini anlamanız için ücretsiz danışmanlık yaptığımız üniversitelerden biri olan Kyungbok Üniversitesi’nin seviye içerik tablosunu https://koresel.com/dil-okulu-3/ linkinden görebilirsiniz.

Başvuru tarihleri ne zaman?

Korece Dil Okulu İçin:
Dil okulu başvuru tarihleri üniversiteden üniversiteye değişmekle beraber genel olarak yılda 4 kez (Bahar, Yaz, Sonbahar, Kış sınıfı olarak) açılır. Ancak Koresel Eğitim olarak ücretsiz danışmanlık yaptığımız üniversitelerde sürekli olarak kayıt alınır. O sebeple dil okulu için öğrenci gitmeye hazırsa en yakın zamandaki sınıfa direkt olarak kaydı alınır.

Üniversitede Lisans, Yüksek Lisans, Doktora Eğitimi İçin:
Kore’de yılda 2 dönemde lisans ve lisansüstü eğitim verilmektedir. Birinci dönem Mart ayında (bahar dönemi), ikinci dönem de Eylül ayında (sonbahar dönemi) başlamaktadır. Bunların dışında Kore’de iki dönem için de kayıt alınabildiği için öğrencinin hangi dönemde üniversiteye başlayacağına karar vermesi yeterlidir. Büyük üniversitelerde genel olarak kayıtlar dönem başlamadan 6 ay kadar önce (Örneğin: Mart ayında başlayacak olan dönem için Eylül ayında kayıt gibi) alınır. Koresel Eğitim olarak danışmanlık yaptığımız üniversitelerde 3 ay önce kayıt yapmak mümkündür.

Hem okuyup hem çalışabilir miyim?

Dil okulu için giderseniz ilk 6 ay boyunca çalışmanız yasaktır. 6. aydan itibaren eğer notlarınız iyiyse ve okul izin verirse haftada 20 saat çalışabilirsiniz.

Lisans ve üstü eğitimi için gidiyorsanız eğitim dönemi içinde 25 saat, tatillerde 30 saat çalışabilirsiniz.

Biraz Korece biliyorum, üniversitede okumak için yeterli mi? Ya da Korece öğrenmeye geldiğimde yine de en baştan mı başlamak zorundayım?

Korece Dil Okulu: Korece dil okuluna kayıt olacağınız zaman, öğrencinin Korece öğrenim geçmişi varsa seviye tespit sınavı yaparak hangi seviyede eğitim göreceğine karar verilmektedir.

Üniversite Eğitimi: Biraz Korece bilgisi maalesef ki tüm derslerin Korece işlendiği Korece bölümlerde yeterli değildir. Bu sebeple yabancılar için üniversite kayıt şartlarında 18 yaş üstü olmaları ve en az uluslararası Korece seviye tespit sınavı olan TOPIK sınavından 3. ya da 4. seviye almış olmaları şartı vardır.

Üniversitelerin bölüm listesini inceleyebilir miyim?

Her üniversitenin bölüm listesi farklıdır. O yüzden ilgilendiğiniz üniversitenin kendi web sitelerinden bölüm listesini kontrol edebilirsiniz. Koresel Eğitim olarak danışmanlık yaptığımız iki üniversitenin bölümler listesini aşağıda vereceğimiz linkten görebilirsiniz.

Kimpo Üniversitesi Bölümler Listesi:  https://koresel.com/on-lisans-ve-lisans/

Kyungbok Üniversitesi Bölümler Listesi: https://koresel.com/on-lisans-ve-lisans-2/

Burs seçenekleri nelerdir?

Burs seçenekleri üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Ancak genel olarak burslar öğrencinin Korece seviyesini gösteren TOPIK sınavı üstünden verilir. Öğrenci Koreceyi ne kadar iyi biliyorsa o kadar yüksek burs alırlar. Bunun için de öğrencilerin en kısa sürede, en iyi şekilde ve en ucuz şekilde Korece eğitimi alabilmeleri için anlaşma yaptığımız üniversitelere gitmeyi kabul eden öğrencilere tamamen ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti veriyoruz.

Denklik var mı?

Denklik olan üniversiteler listesini YÖK’ün resmi sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Koresel Eğitim olarak danışmanlık yaptığımız üniversitelerin lisans bölümlerinde öğrenci olsa da şimdilik mezun olup Türkiye’de denklik başvurusu yapan hiçbir öğrencimiz olmadı. O sebeple denklik başvurusunu başlatacak olan kişilere yapılacak yardımı yapmaya hazırız.

Dersler hangi dilde işleniyor?

Korece Dil Okulu: Korece hiç bilmeyenlerin olduğu 1. sınıfta ilk 1-2 hafta çok az İngilizce kullanılır. Ondan sonraki bütün eğitimler tamamen Korece üzerinden işlenir. Korece öğretmenleri Korece öğretme konusunda çok deneyimli olduğu için Korece bilmeyen öğrenciler bile öğrenme konusunda sorun çekmezler.

Üniversite Eğitimi: Derslerin hangi dilde işlendiği öğrencinin başvurduğu lisans programına göre değişir. Kore’de lisans eğitiminde yaklaşık yüzde 30 oranında İngilizce lisans programı olmakla beraber geriye kalan yüzde 70’lik eğitim için eğitim dili tamamen Korecedir. Bu sebeple öğrencinin Korece biliyor olması başvuru yapabileceği bölümlerin çeşitliliği açısından çok yardımcı olacaktır.

Koresel Eğitim olarak ücretsiz danışmanlık yaptığımız üniversitelerde eğitim dili sadece Korecedir. Bu sebeple yabancı öğrencilerin üniversite bölümü okumak istediklerinde en az TOPIK 3. seviye şartı aranır.

Ücretler tam olarak nedir? Kore’de Korece öğrenmeye başlarsam tam olarak ne kadar masrafım olur?

Korece dil okulları genel olarak üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir. Ancak Kore’nin resmi eğitim tanıtma sitesinde verilen bilgilere göre genel olarak seviye başına (10 haftalık yani 1 seviye başına) eğitim ücreti 1,500,000 ve 1,800,000KRW arasında değişmektedir. 

Lisans eğitimi için burs almadan okunması durumunda dönemlik ücretler 2,500,000KRW ile 6,000,000KRW arasında değişmektedir.

Ancak ilgili olan kişilere kesin bilgi verebilmek için ücretsiz danışmanlık yaptığımız üniversitelerin ücret listesini aşağıda paylaşacağız.

Kyungbok Üniversitesi Dil Okulu Ücret Listesi
Namyangju Kampüsü: 

Başvuru Ücreti: 50,000KRW
Eğitim Ücreti: 1,200,000KRW (Türk öğrenciler için yüzde 10 indirim yapılıyor. O yüzden 1,080,000KRW, 1 seviyelik ücret)
Yurt Ücreti: 2 kişilik oda aylık 240,000KRW, 3 kişilik oda aylık 170,000KRW
Kitap Ücreti: 70,000KRW (bir seviye)

3 aylık toplam ücret (2 kişilik yurtta kalınması durumunda):
50,000 (başvuru ücreti) + 1,080,000 (eğitim ücreti) + 720,000 (2 kişilik oda 240,000 x 3 ay) + 70,000 (kitap ücreti) = 1,920,000KRW

Seul Kampüsü:
Başvuru Ücreti: 50,000KRW
Eğitim Ücreti: 1,300,000KRW (Türk öğrenciler için yüzde 10 indirim yapılıyor. O yüzden 1,170,000KRW, 1 seviyelik ücret)
Kitap Ücreti: 70,000KRW (bir seviye)

3 aylık toplam ücret:
50,000 (başvuru ücreti) + 1,170,000 (eğitim ücreti) + 70,000 (kitap ücreti) = 1,290,000KRW

Kimpo Üniversitesi Ücretler Listesi: https://www.facebook.com/notes/783198122513804/

ÖNEMLİ NOT: Bu ücretler dışında Kore’deyken Kore devleti yabancı öğrencilerin sigorta yaptırmasını zorunlu kılıyor. Sigorta için aylık en fazla 50USD ödemek yeterli oluyor.

Aylık ne kadar harçlık gerektiği kişiden kişiye göre değişse de genel olarak 400-700 USD arasında gidip gelmektedir.


İngilizce bölüm okumak mümkün mü? TOEFL sınav sonucu ile üniversiteye kayıt olabilir miyim?

Eğer tamamen İngilizce eğitim veren bir bölüme kayıt olacaksanız TOEFL sınav sonucunuz önemli olsa da Korece bölümler için kayıt sırasında önemi yoktur. Koresel Eğitim olarak ücretsiz danışmanlık hizmeti sağladığımız üniversitelerde bütün bölümlerin dersleri Korece üzerinden işlenmektedir. Sadece İngilizce öğretmeye yönelik olan derslerin öğretmenleri anadili İngilizce olan kişiler oldukları için, o dersler tamamen İngilizce üzerinden işlenmektedir.

Kayıt için gerekli belgeler nedir? Bu kadar çok belge istemenizin sebebi nedir?

İstenen belgeler üniversiteden üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Örnek olması açısından danışmanlık yaptığımız üniversitelerin istediği belgeleri aşağıda görebilirsiniz.

Kyungbok Üniversitesi:
1)Başvuru formu (bize mail atarsanız size yollayabiliriz)
2)En son mezun olunan okuldan elde ettiğiniz diploma (en az lise mezunu olmanız gerekiyor)
3)Pasaportunuzun resimli sayfası
4)En son mezun olunan okuldan aldığınız transkript/not dökümü
ÖNEMLİ NOT: Bizden bağımsız olarak başvuru yapan kişilerin ekstra olarak hesabında para göstermeleri ve başka belgeler daha hazırlamaları gerekmektedir.

Kimpo Üniversitesi:
1)Başvuru Formu
2)Öğrenci ve anne-babasının arkalı önlü kimlik fotokopisi
3)Anne ve babanın çalıştığını gösterir belgeler
4)Pasaportun renkli sayfasının renkli çıktısı
5)Nüfus Kayıt Belgesi
6)En son okuldan alınan transkript
7)En son okuldan alınan diploma
8)2 adet biyometrik fotoğraf (3×4 cm)
9)Öğrencinin adına olan banka hesabında en az 13,000 USD para
Belgelerin hepsi İngilizce ya da Korece olmalıdır. Çevirisi yapılan belgeler noter tarafından damgalanmış olmalıdır.

Kayıt şartları nelerdir?

Toplamda 2 program için kayıt olabilirsiniz.
1)Dil Okulu
2)Lisans ve Lisansüstü Programlar

1)Dil Okulu Kayıt Şartları
-18 yaş üstü olmak
-Lise mezunu olmak

2)Üniversite Bölümlerine Kayıt Olma Şartları
-18 yaş üstü olmak
-Lise mezunu olmak
-TOPIK en az 3. ya da 4. seviye sertifikası almış olmak

Kore Won’unu (KRW) ya da Dollar’ı (USD) nasıl Türk Lirası’na çevirebilirim? Fiyatlarınızı neden KRW ve USD üzerinden belirtiyorsunuz?

KRW ya da USD’nin TL karşılığını döviz sitelerinden rahatlık bulabilirsiniz. Kullandığınız arama motoru bu konuda size yardımcı olacaktır.

Ücretleri KRW ve USD üzerinden yazmamızın sebebi Türkiye’deki fazlasıyla hareketli borsa ve gündem sebebiyle TL’nin yabancı para değerleri karşısındaki değerinde sürekli değişiklikler oluyor. Örneğin bugün TL ile 1,000 KRW 6 TL iken, yarın 6,3 TL olabiliyor. Bu sebeplerle, arada oluşabilecek sorunları önlemek için KRW ve USD olarak yazmayı tercih ediyoruz.

Sağlık sigortası yaptırmak zorunlu mu? Ücretleri ne kadar? Türkiye’den yaptırıp gelebilir miyim?

Kore Devleti’nin yeni getirdiği uygulama ile Kore’de eğitim gören yabancı öğrencilerin sağlık sigortası yapması zorunlu hale getirilmiştir. Her ay 50USD altı bir ücret ödemeniz gerekli olarak düşünebilirsiniz.

TOPIK sınavı nedir? TOPIK’e Kore’ye geldikten sonra girebilir miyim?

TOPIK sınavı uluslararası Korece seviye tespit sınavıdır. Korece öğrenen öğrencilerin uluslararası geçerliliği olan tek resmi sınavdır. Sınav her yıl Kore’de 4 ya da 5 kez yapılır. Türkiye’de de her yıl gerçekleştirilmektedir. Kore’de üniversitelerin neredeyse hepsi yabancı öğrencilere TOPIK şartı koşmaktadır. Kore üniversitelerinde bölüm okumak isteyen yabancı öğrencilerin genel olarak TOPIK 3. veya 4. seviye sertifikası almış olmaları yeterlidir. Her üniversite için TOPIK şartları değişiklik gösterebilir. Kore’ye geldikten sonra da TOPIK sınavına girebilirsiniz. Dil okulunda okuyan öğrenciler için öğretmenler TOPIK kaydı vb. gerçekleştirmektedirler.

Türkiye’de lisans okuyorum, okulunuza transfer olabilir miyim? Önlisans mezunuyum, lisansa tamamlayabilir miyim? Üniversitenizden mezun olduğumda Türkiye’de lisans mezunu mu olacağım?

Türkiye’den Kore’deki bir üniversiteye transfer olmanız mümkündür. Ancak Türkiye’de okuduğunuz bölümün ders içeriği ile uyuşan bölümü bulmanız durumunda ve diğer şartlara uymanız durumunda transfer işleminiz gerçekleştirilir.

Kimpo Üniversitesi ve Kyungbok Üniversitesi, 2 ve 3 yıllık bölümlerden oluşan meslek yüksekokullarıdır. Bu sebeple, bu okullardan mezun olduğunuzda önlisans mezunu olmuş olursunuz. Bu Türkiye için de, Kore için de aynıdır. Lisansınızı tamamlama konusunda bu yüzden size Kyungbok Üniversitesi ve Kimpo Üniversitesi dışında danışmanlık yaptığımız diğer okullar için yardımcı olabiliriz.

Türkiye’de LYS vb. öğrenci seçme sınavı sonucunda aldığım puan önemli mi?

Kore üniversitelerine kayıt olurken TOPIK sınav sonucundan başka hiçbir sınav sonucuna bakılmamaktadır.

Yurtlar kız-erkek karışık mı? Odanın içinde banyo-tuvalet var mı? Aylık ücretler nasıl?

Kız ve erkekler aynı yurtta kalsalar da aynı odada kalamazlar.

Her odanın içinde banyo-tuvalet ve öğrencilerin genel olarak ihtiyaç duydukları mobilyalar bulunmaktadır. Öğrenciler odalarının içinde değil, 1. kattaki büyük mutfakta yemek yapabilirler.

Oda arkadaşlarını seçerken öğrencilerin din ve kültür değerlerine saygı göstererek aynı dinden olmasına özen gösterilir.

Açık öğretimden lise okuyorum başvuru yapabilir miyim?

Kimpo Üniversitesi ve Kyungbok Üniversitesi açıköğretim mezunu olan kişileri üniversite eğitimi için kabul ediyor. Diğer üniversitelerle daha hiç deneme yapılmadı, o yüzden kesin bir cevap vermemiz zor.

Başvuru süreci nasıl işliyor?

1)Öğrenci Kore’ye kesin olarak gelmeye karar verdiğinde bize yazıyor.
2)Ona belge listesini yolluyoruz.
3)Belgeleri öğrenci bize mail olarak yolladıktan sonra okuldan fatura kesmesini istiyoruz.
4)Faturada yazılı miktarı öğrenci yolladıktan sonra para okul hesabına geçene kadar bekliyoruz.
5)Hesaba para geçtiği gibi vize için gerekli belgeleri öğrenciye yolluyoruz.
6)Öğrenci bu belgeler ve diğer gerekli belgelerle Kore Konsolosluğu ya da Elçiliği üzerinden D4 vizesine başvuruyor.
7)Vize çıkınca da havaalanından alınma işlemlerini hallediyoruz ve öğrenci Kore’ye gidiyor.

3 aylık eğitim almak istiyorum, vizesiz eğitim almak istiyorum mümkün mü?

Normalde mümkündü ama korona yüzünden şu an Kore devleti vizesiz girişlerle eğitim görülmesine izin vermiyor. O yüzden EN AZ 6 AYLIK başvuru yapmak zorundasınız.

Türkiye’de şu an üniversite okuyorum, oraya nasıl gidebilirim?

Eğer üniversite öğrencisiyseniz sizin için en ucuz yöntem değişim öğrencisi olarak gitmek olacaktır. Bunun için de okulunuzun uluslararası ofisine gidip anlaşmalı olduğu okulları öğrenin. Koresel Eğitim’in size verdiği ücretsiz danışmanlık üzerinden Kore’ye gitmek isterseniz okulunuzu dondurmanız ya da mezun olmanız gerekiyor.

Kore’ye nasıl gitmemi önerirsiniz?

Genel olarak tüm eğitimler için Korece gerekiyor. Korecenizi de TOPIK sertifikası alarak kanıtlayabilirsiniz. Korece öğrenmenin en hızlı yöntemi de Kore’de dil okulu okumaktır. Fakat ucuz bir işlem olmadığı için bizim önerimiz öğrencilerin öncelikli olarak 1- 1,5 yıl gibi bir süreyi sadece dil eğitimi için harcadıktan sonra gerekli TOPIK seviyesiyle istedikleri üniversiteye ve bölüme kayıt olmalarıdır. Elinizde ne kadar TOPIK seviyesi olursa o kadar burs alma şansınız artar.

Başka sorularınız için Instagram sayfamız @koreselegitim adresinden bize ulaşabilirsiniz.