Kore’de Eğitim

Yaz Okulu, Dil Okulu, Üniversite ve Lisansüstü Eğitim Hakkında Bilgiler

DİL OKULU
Dil okulu Korece dilinin öğrenildiği, üniversitelerdeki bir tür İngilizce hazırlık eğitimine benzeyen eğitim sistemidir. Öğrenciye Korece dil anlatımı, okuma, dinleme, yazma ve konuşma dersleri verilir. Bazı detaylar değişiklik gösterse de dersler  genel olarak günde 4 saat, hafta içi 5 gün olarak işlenir. Her seviye 10 hafta, 200 saatlik dersten oluşur. 10 haftalık dersler bittikten sonra 2 ya da 3 haftalık tatiller olur ve sonrasında yeni seviye başlar. Bu sebeple 1 seviye genel olarak 3 aylık olarak düşünülür. 6 aylık eğitim alacak öğrenciler 2 seviye eğitim alacak demektir.

Yine üniversiteden üniversiteye değişse de genel olarak Korece dil eğitim programları 6 seviyeden oluşur. Tüm seviyeleri bitirmek için öğrencilerin tüm seviyeleri başarıyla bitirmeleri durumda bir buçuk yıllık bir süreç yeterlidir. 

Çok tanınan üniversiteler de, küçük üniversiteler de benzer Korece dil okulu eğitim sistemine sahiptir. Ünlü üniversitelerin daha iyi dil okulu sistemine sahip olacağı gibi bir algı olsa da küçük üniversitelerde de iyi Korece eğitimi almak mümkündür.

Koresel Eğitim olarak Kyungbok Üniversitesi ve Kimpo Üniversitesi’nde dil okulu görmek isteyen öğrenciler için ücretsiz danışmanlık hizmetimiz sayesinde ilgili kişilerin üniversiteye sorunsuz şekilde kaydının yapılması için yardım ediyoruz.

YAZ OKULU
İki tür yaz okulu vardır. Birincisi; üniversitelerin yazın gelecek öğrencilere özel bir program hazırladığı, Korece eğitimi + öğrenciler için özel programlar içeren yaz okulu programıdır. İkincisi ise üniversitelerin normal dil okulu programının Haziran ayında açılan sınıflarıdır. Türkiye’den giden öğrenciler genel olarak Haziran ayında başlayan sınıfa kaydolup Eylül ayında eğitimlerini bitirip Türkiye’ye geri dönmektedirler.

Grup olarak başvurularda üniversiteler özel yaz okulu programı oluşturabilir, grubun isteklerine uygun şekilde, maddi şartlarına uygun şekilde yaz okulu programı oluşturmak da mümkündür.

ÜNİVERSİTE
Üniversite sistemi Kore’de genel olarak Türkiye ile benzerdir. Kore’de 2 yıllık, 3 yıllık ve 4 yıllık lisans programları bulunmaktadır. Meslek Yüksek Okullarında oldukça çeşitli bölümler görmek mümkündür. Koresel Eğitim olarak ücretsiz danışmanlık verdiğimiz üniversitelerde 2, 3 ve 4 yıllık eğitim almanız mümkündür. 

Kore’de lisans bölümlerinin neredeyse hepsi Korece olmakla beraber İngilizce eğitim verilen bazı bölümler de bulunmaktadır. Fakat istenilen bölüme rahatlıkla başvuru yapabilmek için en iyisi belli bir Korece seviyesine ulaştıktan sonra lisansa başvurmaktır.

Lisans eğitimi için genelde TOPIK 4. ve 5. seviye yeterli olmakla beraber, Koresel Eğitim olarak danışmanlık yaptığımız okullarda TOPIK 3. seviye yeterlidir. Türkiye’de herhangi bir sınava girmenize gerek olmadan sadece lise mezunu olmanız genel olarak yeterli olmakla beraberLise not ortalamasını umursayan üniversiteler olduğu kadar umursamayan üniversiteler de bulunmaktadır.

LİSANSÜSTÜ
Lisansüstü eğitim de Türkiye’yle genel olarak aynıdır. Kore’de yüksek lisans, doktora ve yüksek lisans + doktora birleşik eğitime başvuru yapabilirsiniz. Yüksek lisans 4 ya da 5 dönem, doktora genel olarak 6 dönem, yüksek lisans ve doktora birleşik eğitim genel olarak 8 dönem sürmektedir.

Lisansüstü eğitimde İngilizce eğitim alınabilen bölümler lisansa göre daha fazla olsa da yine de çok çeşitli değildir. Bu sebeple öğrencinin Korece biliyor olması birçok bölüm seçeneği olması açısından önemlidir.

Lisansüstü eğitimde lisans eğitimiyle alakasız bir bölüm okunabiliyor olsa da sosyal bilimler mezunu birinin lisansüstü eğitimde tıp ya da temel bilgi gerektiren bir bölüme kabul edilmemesi olağandır. Genel olarak sözel bölümler arası geçiş ve sayısal bölümler arası geçiş daha kabul edilebilirdir.

Koresel Eğitim olarak lisansüstü eğitim veren iki üniversiteyle anlaşmış bulunmaktayız. O yüzden ilgili kişiler bizimle rahatlıkla iletişime geçebilirler.